Blefaroplasti, Göz Kapağı Estetiği

Blefaroplasti, Göz Kapağı Estetiği


Estetik göz kapağı cerrahisi alt ve üst göz kapaklarındaki fazla deri ve torbaları oluşturan yağ kitlesinin giderilmesi operasyonudur. Bu operasyonla torbalanmalar ve kapaklardaki sarkmalar giderilip, kişiye daha genç ve canlı bir görünüm verir.

Genç kişilerde blefaroplasti genellikle sadece kapak altındaki yağ dokusunu uzaklaştırmak için kullanılır. Daha ileri yaştakilerde deri tonusunun kaybı fazla derinin de uzaklaştırılmasını gerektirecektir.

Göz kapağı ameliyatları lokal veya genel anestezi altında yapılır. Ameliyat bir saat kadar sürer.

Cerrahi müdahale sarkan dokudan uygun bir deri parçasını ve torbaları oluşturan yağ kitlelerini çıkarmaktan ibarettir. Üst göz kapaklarında kesiler sonradan belli olmayacak şekilde kapak kıvrımından yapılır. Alt göz kapağında ise ameliyat izi kirpiklerin dibinden yapılır. Çıkarılacak deri miktarı hasta oturur pozisyonda iken dikkatle işaretlenir ve her iki göz kapağından işaretlenen deri fazlalığı çıkarıldıktan sonra her iki göz kapağındaki yağ torbalarının fazla kısmı çıkarılır. Kesiler dikildikten sonra ameliyata son verilir.

Ameliyat sonrası gözler nemli gazlı bez ile kapatılarak 1-2 saat kapalı tutulur ve üstüne buz konur. Bu ileride oluşacak şişliği ve morluğu azaltır.

Cerrahi sonrası bir miktar hassasiyet ve rahatsızlık hissi olabilir. Eğer hafif bir ağrı hissedilirse ağrı kesicilerle kontrol edilebilir. Şişme ve morarmayı önlemek amacıyla baş yüksekte tutulup göze soğuk kompres uygulamak faydalı olur. Ameliyat sonrası birkaç gün göz damlası kullanmanız önerilecektir. Üst göz kapağındaki gizli dikiş beşinci gün alınır. Alt göz kapağındaki dikişler kendiliğinden düşer.

 
VİDEO İLE ANLATIMLAR
WhatsApp chat