Modern Burun Estetiği

Modern Burun Estetiği


Günümüzde modern estetik anlayışla artık ameliyat planlaması yaparken hastalarımızın yaşını, cinsiyetini, mesleğini hatta karakterini göz önüne alarak planlama yapıyoruz. Burnumuz hem fonksiyonel hemde estetik açıdan güçlü bir organdır. Yüzümüzün iki yarısı olmasının şüphesizki en önemli nedeni orta hattaki burnumuzun dikey pozisyondaki güçlü ve estetik duruşudur.

Burun sırtının veya ucunun sağa veya sola eğrilikleri yüzün bir tarafının daha geniş görünmesine neden olurken, burun ucunun düşük olması yüzümüze daha düz veya basık bir görüntü verebilir. Burun sırtının eğri veya kemerli olması aynı zamanda bir taraftaki gözde görme alanını arttırırken diğer gözde görme alanımızı kısıtlayabilmektedir. Bazen hastalarımız ameliyat sonrası daha iyi görmeye başladıklarını söylerler, bunun nedenide genelde her iki gözde görme açılarının eşitlenmesinden dolayıdır.

Ayrıca göz bozukluklarında gözlük takma açısından burun sırtındaki kemik problemler ergonomik bir sıkıntı yaratabilmektedir. Burun eğrilikleri, kemerli görüntü ve burun ucu problemleri genellikle yüzdeki tüm ahengi ve estetik dengeyi bozan problemlerdir. Çoğu insan bundan dolayı kötü veya çirkin göründüklerini düşünür ve fotoğraflarda yer almamaya çalışırlar (özellikle yan profil resimlerde). Bu durum aynı zamanda bir öz güven sorunu oluşturur bu da, hem sosyal başarıyı hemda iş başarısını etkiler.

Yapılan çalışmalarda iyi görünüm bunun kazandırdığı olumlu intiba ve özgüven iş başarısı, terfi alma ve sosyal başarıyı arttırdığı görülmüştür. Yıllarca fotoğraf çektirmemeye çalışmış hastalarımız oldu ve bu problem ameliyat sonrasında dramatik olarak düzeldi. Modern burun estetiği felsefesiyle burun ameliyatı tasarlanırken hastanın mesleği çok önem kazanmaktadır.

Eskiden yanlızca tek çeşit, kadın ve erkeğe aynı tipte, meslek ve karaktere dikkat edilmeden , “estetik oldum” görüntüsünde tek düze burunlar tasarlanmaktaydı. Tabi ozamanlar estetik anlayış ve teknikler zamanımızdaki gibi gelişmemişti. Son geldiğimiz noktada “modern estetik anlayış” ta kişiye özel burun tasarlanmaktadır. Artık kişinin kadın yada erkek olması, yaşı, mesleği , karakteri burun estetiği planlarken çok önemli bir yer tutmaktadır. Örneğin bir politikacı veya sosyal lider ile bir sahne sanatçısının burnu aynı şekilde tasarlanmamalıdır. Birinde daha güçlü durması gerekirken, diğerinde daha estetik ve havalı durabilir. Aynı şekilde bir erkeğe burun tasarlarken daha güçlü görünen ve burun sırtı daha düz olarak tasarlanmalıdır.

Bayanlarda burun sırtı biraz kavisli ve burun ucu daha küçük ve kalkık olarak tasarlanabilir. Tabi modern burun estetiği aynı zamanda tasarladığınız buruna ulaşmak ve ameliyat sonrası hastanın sıkıntılarını minimal düzeye indirecek, işe dönüş sürecini kısaltacak modern ameliyat teknikleri ile mümkündür.

Ameliyatta kullandığımız teknikler kişiye özel ve burun dokusunu minimal düzeyde travmatize edecek sistemetik ve kendi içinde bir algoritması olan , bir heykeltraş gibi çok ince çalışılarak, koruyucu ve dokuyu zayıflatmadan ,mümkünse kemik yapısını kırmadan törpüleyerek düzeltilmesini sağlayan cerrahi işlemlerdir.Böylece uzun vadede sıkıntı yaratmayan herzaman sağlıklı bir şekilde kullanabildiğiniz, yüzünüzle estetik uyumluluk gösteren, sağlıklı bir burun yapısı oluşturulur. Kırma yöntemini günümüzde çok az kullanmaktayız ( çok eğri ve asimetrik burunlar dışında).

Modern yöntemler sayesinde ( laser yardımlı ve power burr yardımlı yöntemler) daha az travma uygulanmaktadır. Böylece estetik beklentiler daha yüksek oranda karşılanabilmektedir.

Hastalarımız 1 hafta içerisinde işlerine dönebilmekte, ameliyat sonrasını ağrısız, şişlik morluk gibi sıkıntıları uzamadan, burundan nefes alarak daha rahat bir şekilde atlatabilmektedirler.

 
VİDEO İLE ANLATIMLAR
WhatsApp chat