Rinoplasti Ameliyatı Adımları

Rinoplasti Ameliyatı Adımları


Bilindiğinin aksine tüm rinoplastiler kozmetik nedenlerle yapılmaz; rinoplasti ameliyatı ile hem yapısal (şekil problemleri) anormallikler düzeltebilir ayrıca burun tıkanıklıklarına neden olan ve solunun zorluğu oluşturan burundaki kemik eğrilikleri (septum deviasyonu),et büyümesi ve horlamaya neden olan tıkanıklıklarda düzeltilebilir.

Rinoplasti (burun estetik ameliyatı) estetik problemler dışında rekonstrüksiyon amaçlı travma, doğum kusurları ya da solunum sorunlarını düzeltmek için de yapılabilir veya kombine edilebilir.

Rinoplasti, estetik ve plastik cerrahi girişimlerin en sık görülen tipidir ve yüz plastik cerrahisinin günümüzde en sık görülen uygulamalarından biridir.

Burun Tıkanıklarının Düzeltilmesi

Rinoplasti’de aynı zamanda burun içindeki, nefes almanızda sıkıntı oluşturan kemik eğriliği (septum deviasyonu) ve et büyümesi (konka problemleri) gibi problemlerde başarılı bir şekilde düzeltilebilir. Böylece esetik problemler düzeltilirken burnun asıl fonksiyonları unutulmamış ve dahada iyiye götürülmüş olur.

Genellikle burun içinden alınan ve eğri olan kemik ve kıkırdak parçalarını tekrar düzelterek burnunuzu şekillendirmek için kullanmaktayım. Bu ileriye dair daha sağlıklı bir iyileşme sağlamakta ve burnu zamanın etkilerine karşı daya dayanıklı kılmaktadır.

Burun içindeki etleri (konkalar) radyofrekans yöntemi ile veya lazer ile yakarak küçültüyorum, kesinlikle kesi yapılmadan bu sorun giderilebilmektedir.

Burun Yapısının Yeniden Şekillendirilmesi

Burun yapısı iki türlü değiştirilebilir; dikiş teknikleri veya kıkırdak greftlerle. Genellikle iki teknikte Rinoplasti’de kullanılır. Özellikle burun ucundaki direnci azalmış alanlar kıkırdak parçaları ile tıpkı bir binanın kolonlar ile güçlendirilmesi gibi yeniden güçlendirilir ve çökmüş bölgeler kıkırdak parçaları ile tekrar güzel bir kontur kazanır.

Dikiş teknikleri bu greftlerle birlikte kullanılabilmekle beraber, yalnız başına da kıkırdakları dengelemek, burun ucunu yukarı veya aşağıya asmak ve burunu güçlendirmek için de kullanılabilir. Burunda kullandıgımız kıkırdak greftler burun içinde bulunan ve ‘septum’ denilen kendi kıkırdaklarınızdan oluşmaktadır ve %100 kendi dokunuzdur.

Prensip olarak burun içine kesinlikle yabancı olan, sizşn dokunuz olmayan bir materyal koymamaktayım.

Rinoplasti Ameliyatı’nın Son Adımları

  1. Ameliyat sonunda, yaptığımız kesiler çok ince estetik dikişlerle mikroskopik olarak kapatılmaktadır ve alınırken de gayet rahat ve ağrısız olarak alınabilmektedir.
  2. Burun içine genellikle tampon koymuyorum, iç kısma attığımız eriyen dikişler burnunuzu açık tutmakta ve ameliyat sonrası rahat nefes alabilmektesiniz.
  3. Burun tamponları çoğu hastamızın en önemli ameliyat korkusunu oluşturmaktadır.Tamponsuz ameliyatlarımız bu hastalarımız için büyük konfor sunmaktadır.
  4. Burnunuzun üst bölgesine ameliyat sonrası ince kibar bir alçı konulmakta ve 1 hafta civarında kalmaktadır ve herhangi bir rahatsızlık vermemektedir.

Rinoplasti Anestezi Aşaması

Anestezi ya sedasyon anestezisi ya da genel anestezi (tam uyku hali) şeklinde uygulanabilmektedir. Benim hastalarıma önerim genellikle ‘genel anestezi’ şeklinde olmaktadır.

Böylece hem hastalarımız ameliyatı rahat atlatmakta hem de doktorunuz ameliyatta daha rahat çalışmaktadır.

Rinoplastide uygulanan Kesiler

Rinoplasti’de kesiler (insizyon) burun içinden ya da burun dışından ince bir kesi olarak yapılabilmektedir. Bu doktorunuzun sizin için seçeceği yönteme bağlıdır.

Burun dışından kesi yapıldığında bile bu iz yaklaşık bir ay içerisinde tamamen iyileşmekte ve iz bırakmamaktadır. Bu dönemde doktorunuzun önerdiği pomatlar iyileşmenizi hızlandırmaktadır.

 
VİDEO İLE ANLATIMLAR
WhatsApp chat