Rinoplasti Ameliyatı Sonrası

Rinoplasti Ameliyatı Sonrası


Rinoplasti ameliyatınız sonrasında iyileşme dönemi başlar.

Her geçen gün burnunuzdaki iyileşmeyi fark edebileceksiniz. Burnunuzdaki ödem ve şişliğin çoğu 15 gün içinde geçecektir, en fazla 12 ay içinde kesin sonuçları görmeniz mümkün olur.

İyileşme dönemi içinde burnunuza doktorunuzun tavsiyeleri doğrultusunda bakım yaparak en iyi sonucu almak mümkün.

Ameliyat Sonrası Ne Sıklıkla Burnunuzu Temizleyebilirsiniz?

Ameliyat sonrası zorlayarak burun temizliğini yaklaşık 15 gün yapmamak lazımdır, bu kanamalara ve dikişlerin açılmasına neden olabilir. Bu dönemde yalnız tuzlu su spreyleri, deniz suyu, okyanus suyu tavsiye edilir.

Burun deliklerinin girişine doktorunuz tarafından verilen pomatlar günde 2 kez sürülür.

Burun Şişliği ve Morarmayı Azaltmak İçin

Şişmeyi en aza indirmek için, uyurken başınızı yüksek tutmanız gereklidir. En az 2 hafta ağır kaldırmamanız gereklidir. Doktorunuz şişmeyi azaltmak için size verdiği ilaçları düzenli kullanmanız gereklidir.

Doktorunuz göz çevresinde morarmayı azaltmak için buz ya da soğuk kompres kullanmanızı önerecektir. Buz uygulaması özellikle 48 saat boyunca aralıklı uygulanmalıdır.

Rinoplasti Ameliyatı Sonrası Burun Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Ameliyat sonrası talimatların özü, iyileşene sırasında burunu korumak ve en iyi şekilde iyileşmeyi sağlamakla ilgilidir.

Dokunmadan, darbelere veya sürtünmeye kadar birçok şey burnunuzdaki yeniden düzenlenmiş kemiklerin hareketine sebep olabilir. Ayrıca, en az on gün için burnunuzu temizlemekten kaçınmanız gerekir. Sümkürmeyin!

İlk 2-3 gün burnunuzdan sızıntı şeklinde hafif kanamalar olabilir, bu sızıntıları yumuşak bir peçete ile kurulayabilirsiniz.

Eğer ameliyat sonrası sık hapşırma varsa, hapşırırken ağzınızı kapatmayın ve doktorunuzu bilgilendirin, çünkü ilaç desteğine ihtiyacınız olabilir.

Rinoplasti Ameliyatı Sonrası Günlük Yaşam

4-6 hafta süreyle spor ve yorucu egzersizlerden kaçınmak gereklidir.

Ağır cisimleri kaldırmayın. Küçük çocuklar ve evcil hayvanlar burnunuza yanlışlıkla çarpabilir dikkatli olmalısınız.

Uyku ve Yatış Pozisyonu Nasıl Olmalıdır?

Burundaki basıncı önlemek için ameliyat sonrası birkaç hafta için sırt üstü uyumaya dikkat etmek lazımdır.

İlk hafta uyurken yüksek yastık, çift yastık vb. kullanmakta fayda var, gün içinde özellikle oturur pozisyonda durun, bu hem ağrınızı hem de burundaki sızıntıları azaltacaktır.

 
VİDEO İLE ANLATIMLAR
WhatsApp chat