Septoplasti

Septoplasti


Burundaki görsel şekil bozukluklarını yalnızca estetik bir problem olarak görmek önemli bir yanılgıdır. Burun denilince ilk olarak aklımıza gelen nefes alma, koku alma gibi fonksiyonları gelir. Burun bu fonksiyonlar için var olmuş, anlamı olan ve çok karmaşık bir sistemdir. Aynı zamanda yüzün ortasında yer alan, yüzün estetik anlamda ve kimlik kazanması anlamında eşsiz bir organdır. Anatomik olarak kemik ve kıkırdak yapılarından oluşur.

Dış yapısı ve iç yapısı birbiriyle bir bütün olarak fonksiyon görür. Burundan nefes aldığımız zaman hava nemlenir, temizlenir, sinüslerde ısı kazanır, burun etleriyle belli bir akım ve sirkülasyon kazanarak akcigerlerin istedigi hız ve koşullada düzenlenır. Alınan hava bronşlarımıza daha fazla ulasarak daha verimli kullanılır. Ağızdan nefes aldığımızda aslında daha fazla hava girisi olur ama hızı, nemi ve temizliğı yeterli degildir. Bundan dolayı akcigerimize daha az ve kalitesiz hava ulaşır. Burunda şekil olarak eğrilik, kemer yapısı, burun ucu düşüklüğü ve darlığı gibi sıkıntılar çoğunlukla iç kısımdaki anatomik yapıların problemleri ile birlikte ortaya çıkar.

Burun sırtında eğrilik varsa buna eşlik eden az veya çok miktarda burun kanallarınızın birinde tıkanıklık vardır ve mutlaka ameliyat öncesi endoskopik sistemle detaylı değerlendirilmelidir. Burun ucunda düşüklük varsa bu, burun dediklerinden hava girişini kısıtlayacağı için mutlaka değerlendirilmelidir. Burun içindeki kemik eğriliği yüksek oranda konka hipertofisini ( burun eti büyümesi) beraberinde getirir ve ameliyatta radyofrekans yöntemiyle küçültülmelidir. Ayrıca burun problemlerinde sıklıkla eşlik eden Konka Bülloza ( Burun etlerinde hava dolu kesecikler) gorulebilmektedir ve nefes alma problemlerini ve sinuzit rahatsızlığını arttırmaktadır. Bu problemler burun estetiği yapılırken aynı seansta duzeltilmelidir.

Burundan yetersiz hava alımı zamanla kalbimizde vücuda daha çok kan ve oksijen gönderme ihtiyacı yaratacağı için zorlar ve “Kalp Büyümesi” yapar. Buda kalbimizin zorluklara karşı direncini azaltır. Aynı şekilde akciğerimiz bize daha fazla oksijen saglama çabasından dolayı zamanla sertleşir ve efor kapasiteniz azalmış olur. Aldığımız oksijen içtiğimiz şu gibidir ve bütün hucrelerimiz ve organlarımız için gereklidir, sonuç olarak burun problemlerinden bütün vucudumuz zarar görmektedir. Burundan nefes alma problemi olan birinin çok efor gerektiren iş ve sporlardan önce mutlaka bu probleminden kurtulması gerekmektedir bu riskli durumlara neden olabilir.

Ameliyat sonrası;
Uykularınız düzene girer , horlama ve ağzı açık uyuma gibi problemleriniz geçer ve sabahları dinlenmiş uyanırsınız. Kalbiniz ve akcigeriniz daha rahat fonksiyon görmeye başlar ileri yaşlarda daha az yıpranmış ve daha dayanıklı olurolur.

Efor kapasiteniz artar, daha geç yorulur ve efor gerektiren sporları güvenle yapabilirsiniz.

Allerjiniz varsa sizi artık daha az rahatsız etmeye başlar, ileride astım bronşit gibi rahatsızlıklara yakalanma riskiniz azalır.

Daha az sinüzit problemi yaşarsınız, gribal enfeksiyonları uzamadan atlatmaya başlarsınız.
Bağışıklık sisteminiz daha rahat çalışır.

Sonuç olarak bütün hücreleriniz daha iyi çalışarak daha sağlıklı bir hayat süresiniz. Ve bunu bir estetik ameliyat sonu güzel bir görüntüye kavuşmuş olarak size sağlıyoruz.

 
VİDEO İLE ANLATIMLAR
WhatsApp chat